Galerie Portyč
Galerie Portyč je součástí objektů Centra kultury města Písek, ke kterým patří i Kulturní dům, Divadlo Fráni Šrámka, Koncertní síň Trojice, Letní kino a Kino Portyč.
Nachází se v zadním traktu budovy kina Portyč, se samostatným vchodem ze zadní části objektu. Je to výstavní a prodejní galerie, kde celoročně pořádáme výstavy především místních, ale i mimopíseckých výtvarných umělců a fotografů. Vernisáže při otevření jednotlivých expozic se vždy staly prostorem pro zajímavá setkání autorů, zástupců města a široké veřejnosti.
Galerie má celkovou plochu 260 m2. Ta je pak rozdělena zhruba na dvě poloviny. Jedna slouží jako výstavní prostor pro pořádání výstav a druhá polovina plochy je trvale vyčleněna jako prodejní galerie, kde je možnost prezentace a prodeje výtvarných děl především regionálních umělců.
Jako další výstavní prostor je také pravidelně využíváno i foyer kina Portyč, především pro výstavy fotografií a vítězných obrázků z dětských soutěží.
Jak vzniklo místní pojmenování Portyč?
Až v jihoitalském přístavním městečku Portici lze vystopovat původ názvu Portyče na levém břehu Otavy pod Novým mostem v Písku. V první polovině 19. století se k Portici u Neapole dostali vojáci 11.pěšího pluku (píseckého), kteří zde bojovali za zájmy habsburské monarchie.
Přístavní městečko jim svoji polohou s nízkými domky rozloženými až k moři připomínalo levý břeh Otavy, kde se narodili a kde žili jejich rodiny. Po návratu vojáků z války v této části Písku zdomácněly názvy Portyč a Portyčáci. K těmto názvům se později přihlásili i obyvatelé Stínadel a Čechovy ulice.
Portyč zřejmě patří k jedné z nejstarších obydlených lokalit města Písku. Částí tohoto území pocházela také pověstná Zlatá stezka a jezdily tudy formanské vozy ve směru na Šumavu, Plzeň a Prahu.
Začátkem sedmdesátých let začalo nové období této čtvrti. Stará Portyč téměř celá postupně zmizela a začátkem osmdesátých let začala výstavba sídliště Dukla.
V druhé polovině osmdesátých let minulého století byl na nábřeží postaven dvouúčelový objekt s protiatomovým krytem civilní obrany - kinem a galerii.
Po listopadu 1989 se tato čtvrť vrátila k původnímu názvu Portyč.