Galerie Portyč - výstavní a prodejní galerie v Písku

icon zpět na seznam akcí

JAZZ WORLD PHOTO 2021

Foto k novinkce JAZZ WORLD PHOTO 2021

JAZZ WORLD PHOTO 2021 

Třicítka nejlepších fotografií z jazzového světa opět k vidění v Galerii Portyč . Výstava bude zahájena ve čtvrtek 6.ledna 2021 v 17hodin.
Do 8.ročníku celosvětové fotografické soutěže JAZZ WORLD PHOTO 2021 se přihlásilo 186 fotografů z 36 zemí. Koronavirový rok se podepsal na účasti, ta je znatelně nižší než v minulých letech. Soutěžní snímky jsou svědectvím o době, ve které se hudba a živá kultura ocitly na vedlejší koleji. Muzikanti na fotografiích hrají na ulici v rouškách, za skleněnou výlohou, nebo v prázdném koncertním sále. Fotografie jsou více o emocích, atmosféře a výtvarné stránce. Snímky přišly z tisíce kilometrů vzdálených zemí. Kromě fotografů z Evropy soutěž zaujala také autory v Rusku, Japonsku, Jihoafrické republiky, USA a Jižní Koreji.

JAZZ WORLD PHOTO je celosvětová soutěž, do které se mohou přihlásit fotografové bez jakýchkoliv limitů – je jedno, zda je někdo amatér nebo profesionál. Stejně jako v jazzové hudbě zde nezáleží na věku či národnosti autora.Rozhoduje pouze kvalita a nápaditost výsledné fotografie. Do soutěže lze přihlásit jen jednu jedinou fotografii z uplynulého roku. Fotografie musí nějakým způsobem vycházet z jazzu, blues, word music a přidružených žánrů. Stačí pak svou fotografii a informace o sobě poslat prostřednictvím www.jazzworldphoto.com, na němž jsou i veškeré informace o soutěži.
Mezinárodní fotografická soutěž JAZZ WORLD PHOTO dospěje k vyhlášení vítězů při finálovém koncertě festivalu JAZZINEC v Trutnově. Odborná porota vyhodnotí třicet nejlepších fotografií a z nich pak vybere tři vítězné. Všech třicet nejlepších snímků ročníku pak tradičně putuje po vlastech českých , moravských, evropských a i amerických. Od roku 2014 proběhly výstavy na řadě festivalech a v galeriích v Evropě (Česká republika, Slovensko, Polsko, Belgie, Itálie), ale i v New Yorku. Všechny ročníky výstavy Jazz World Photo doputovaly i do Písku. Každý rok v lednu je výstava zapůjčena do prostor Galerie Portyč.
Do 8.ročníku se přihlásilo 187 fotografů ze 36 zemí. Letošní účast je znatelně nižší než v předchozích letech, neboť autoři mohou zaslat pouze snímky, které vznikly v předchozím kalendářním roce. Koronavirový rok se otiskl do fotosoutěže, organizátoři zvažovali zda v době kdy se prakticky nekoncertuje, má smysl soutěž vůbec pořádat. Soutěžní snímky jsou svědectvím o době, ve které se hudba a živá kultura ocitly na vedlejší koleji. Muzikanti na fotografiích hrají na ulici v rouškách, za skleněnou výlohou nebo v prázdném koncertním sále. Snímky přišly z tisíce kilometrů vzdálených zemí. Kromě fotografů z Evropy, soutěž zaujala také autory v Rusku, Japonsku, Jihoafrické republice, USA a Jižní Koreji.
Umělecká úroveň jazzové fotografie zaznamenala výrazný kvalitativní posun. Letos o to víc, že nebyly téměř žádné koncerty a fotografové měli minimum příležitostí udělat hezké snímky. Fotografie jsou více o emocích, atmosféře, a výtvarné stránce.
Celosvětová soutěž Jazz World Photo si klade za cíl nejen propagovat jazzovou hudbu, ale i propojovat lidi, kteří jazz milují a mají na něj různé pohledy.
Aktivita Jazz World Photo vznikla původně jako trochu bláznivý nápad, který k životu přivedla trojice nadšenců – fotografů Patrika Marka a Ivana Prokopa a dramaturga a organizátora mezinárodního hudebního festivalu Jazzinec Tomáše Katschnera.
JAZZ WORLD PHOTO je od začátku součástí akce INTERNATIONAL JAZZ DAY.